Biografia

DzieciństwoDorota "Doda" Rabczewska urodziła się 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie. Jej rodzicami są dwukrotny medalista mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów Paweł Rabczewski oraz Wanda Rabczewska.

Jej przygoda z muzyką zaczęła się już od najmłodszych lat, gdy stwierdzono, iż posiada słuch absolutny. Równolegle z nauką w Społecznej Szkole Podstawowej w Ciechanowie, uczęszczała do szkoły muzycznej (klasa fortepianu). Już 9 maja 1992 odbył się jej pierwszy występ publiczny podczas Mini Listy Przebojów w Wojewódzkim Domu Kultury w Ciechanowie.

Dwa lata później wygrała Konkurs Piosenki Dziecięcej w Ciechanowie oraz wzięła udział w programie telewizji Polsat "Powitanie Lata w Gdańsku".

Jednak młoda artystka nie skupiła się jedynie na karierze muzycznej. W 1997 rozpoczęła treningi lekkoatletyczne, co zaowocowało m.in. złotymi medalami w wojewódzkich mistrzostwach w biegu na 100 i 60 m, skoku w dal i pchnięciu kulą.

W tym samym roku podjęła naukę w Studium Wokalnym Elżbiety Zapendowskiej, zaś już na początku 1998 przyjęto ją do teatru Studio Buffo, gdzie występowała w takich przedstawieniach jak "Metro" czy "Przeżyj to sam".
Virgin (2000-2007)
W 2000 roku Doda została wybrana wokalistką grupy muzycznej Virgin, pokonując tym samym setki kandydatek, które przybyły na przesłuchania i podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska.

Dwa lata później, we wrześniu 2002, ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany "Virgin", dzięki któremu otrzymał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii "nowa twarz fonografii". Płytę promowały dwa mocne, rockowe single "To Ty" oraz ballada "Mam tylko ciebie".

W 2002 roku Doda wzięła udział w reality show "Bar". W maju 2004 zespół wydał drugi album, zatytułowany "Bimbo", który po pierwszym tygodniu sprzedaży trafił na pierwsze miejsce oficjalnej listy sprzedaży płyt OLiS i zapewnił grupie pierwszą Złotą Płytę. Promowały go single "Dżaga" oraz ballady "Kolejny raz"  i "Nie zawiedź mnie". Pod koniec tego samego roku Doda wstąpiła do Mensa Polska, co zostało jej umożliwione dzięki zdobyciu bardzo wysokiego wyniku w testach na inteligencję.

We wrześniu 2005 roku zespół wystąpił na międzynarodowym Sopot Festival, wygrywając Słowika Publiczności za wykonanie utworu "Znak pokoju". Powszechnie uznaje się ten moment za przełomowy dla muzycznej kariery Dody. W październiku ukazał się trzeci album studyjny Virgin zatytułowany "Ficca", promowany jeszcze przez balladę "2 bajki" oraz po wydaniu reedycji w 2006 roku przez "Szansę", która wygrała nagrodę publiczności w konkursie premier na festiwalu polskiej piosenki w Opolu. Album sprzedał się w nakładzie 100 tysięcy, uzyskując status multiplatynowej płyty i spędzając 6 tygodni na 1. miejscu listy OLiS. 

W tym samym roku Doda zasiadała w jury show karaoke stacji Viva Polska "Shibuya". Tymczasem mimo niezwykłej popularności, zespół Virgin niespodziewanie został rozwiązany u szczytu sławy 1 stycznia 2007 roku.

Kariera solowa (od 2007)
Rozwiązanie zespołu nie oznaczało zakończenia muzycznej przygody Dody. W 2007 Doda rozpoczęła karierę solową, zainaugurowaną wydaniem w lipcu albumu "Diamond Bitch". Promowały go single "Katharsis", "To jest to", a także po wydaniu reedycji  "Nie daj się", ballada "Rany" i dedykowany fanom "Dziękuję".

Wcześniej jednak Doda była bohaterką programu "Jazda z Dodą", emitowanego przez TVN oraz wystąpiła podczas koncertu finałowego XXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Promując nowy album, Doda zaśpiewała m.in. na festiwalach TOPtrendy, KFPP w Opolu oraz Hity Na Czasie.

Efektem licznych występów telewizyjnych, przebojowych kompozycji oraz niepowtarzalnej oprawy towarzyszącej wydaniu płyty, była jej rewelacyjna sprzedaż - zadebiutowała ona na pierwszym miejscu listy OLiS i utrzymywała się tam przez pięć pierwszych tygodni. "Diamond Bitch" jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży uzyskała status złotej płyty, w sumie zaś została sprzedana w nakładzie gwarantującym status multiplatynowej płyty. 

Wkrótce Doda była konferansjerką podczas 44. Międzynarodowego Sopot Festival oraz zasiadała w jury rozrywkowego programu "Gwiazdy tańczą na lodzie" emitowanego przez TVP2, gdzie oceniała inne gwiazdy przez trzy edycje.

W 2008 wystąpiła gościnnie w filmie "Serce na dłoni", reżyserowanym przez legendarnego Krzysztofa Zanussiego. Tego samego roku zwyciężyła również podczas Sopot Hit Festiwal, pokonując czternastu innych artystów i zdobywając piosenką "Nie daj się" tytuł Polskiego Hitu Lata.

W 2009 zdobyła prestiżowy tytuł Najlepszego Polskiego Wykonawcy podczas gali MTV Europe Music Awards. Reprezentując swój kraj, dzięki głosowaniu internautów z całego świata dostała się do ścisłej czołówki pięciu najlepszych artystów Europy, ostatecznie zdobywając drugie miejsce. W ten sposób pokonała ponad setkę innych wykonawców z całego Starego Kontynentu.

Rok 2010 Doda rozpoczęła od występu sylwestrowego z legendą polskiej sceny muzycznej, Marylą Rodowicz. Wkrótce wraz z Tomaszem Karolakiem oraz Ireną Santor, zasiadała w jury programu rozrywkowego "Tylko Nas Dwoje", emitowanego przez telewizję Polsat. Wystąpiła też charytatywnie w programie "Tak to leciało", gdzie wygrała 150 tysięcy złotych dla chorych na stwardnienie rozsiane.

W maju 2011 ukazał się album "7 Pokus Głównych", promowany przebojem "Bad Girls". Solo na gitarze elektrycznej zagrała w nim sama Jennifer Batten, pamiętna gitarzystka Michaela Jacksona. Premierze płyty towarzyszyło spektakularne tournée "The Seven Temptations Tour", trwające aż do następnego roku. Album już w dniu premiery zdobył status złotej płyty, aż w końcu pokrył się Platyną. Do kolejnego singla "XXX", powstał najdroższy w historii polskiego show-biznesu teledysk. Singlowi "Fuck It", nagranemu wspólnie z legendą polskiego rapu - Fokusem, towarzyszył teledysk w reżyserii uznanego twórcy filmowego - Xawerego Żuławskiego. W ciągu pierwszej doby na stronie portalu YouTube obejrzano go rekordowe milion razy. Ostatnim singlem i klipem z tego albumu był "Electrode".

W międzyczasie w 2012 Doda wydała na singlach dwa premierowe utwory. Pierwszym był "Kac Wawa", nagrany do komedii pod tym samym tytułem, w reżyserii Łukasza Karwowskiego. Teledysk do niego przez miesiąc okupował 1. miejsce listy najczęściej oglądanych wideoklipów portalu Onet.pl, a przez dwa miesiące 1. miejsce zestawienia najpopularniejszych przebojów według czytelników magazynu "Bravo". Kolejnym był utwór "Twa energia", tym razem napisany z okazji Parady Równości. Doda nagrała go w duecie ze swoim przyjacielem i oficjalnym sobowtórem - Dżagą. Także ten przebój okupował 1. miejsce listy "Bravo" przez dwa miesiące.

W maju 2012 Doda została jedną z bohaterek wystawy "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja ta przedstawiała ludzi, którzy na przestrzeni wieków byli stawiani ponad innymi, z tytułu władzy, wiedzy, bogactwa czy rozgłosu.

W grudniu tego samego roku Doda podpisała nowy kontrakt fonograficzny, z wytwórnią EMI Music Poland (od 2014 roku będącą częścią Warner Music Poland). W maju 2013 wokalistka rozpoczęła nowe tournée, "Fly High Tour", trwające dwa lata. Show z wrocławskiej Hali Stulecia udokumentowano na jej pierwszych koncertowych płytach DVD i CD, wydanych w albumie "Fly High Tour - Doda Live", w marcu 2014. To dwupłytowe wydawnictwo promował singiel "Wkręceni (High Life)" skomponowany przez Anię Dąbrowską, zapowiadający także komedię "Wkręceni" w reżyserii Piotra Wereśniaka. W kwietniu 2014 wyłącznie w sprzedaży internetowej ukazał się minialbum Virgin "Akustycznie - Live At Hear Studio".

W grudniu Doda powróciła pod skrzydła wytwórni Universal Music Polska i wydała singla "Riotka", który zdobył status złotej płyty, a pół roku później kolejny, "Nie pytaj mnie". Piosenki te promowały jej nowe, trwające półtora roku tournée "Riotka Tour", zainaugurowane w maju 2015.

W maju 2016 Doda zadebiutowała jako aktorka teatralna na deskach warszawskiego Teatru IMKA. Wystąpiła w sztuce Krzysztofa Materny "Słownik Ptaszków Polskich", opartej na opowiadaniu Jakuba Morawskiego, wystawianej przez następny rok. Natomiast w grudniu zadebiutowała jako aktorka telewizyjna na planie serialu "Daleko od noszy. Reanimacja", emitowanego w 2017.

W sierpniu 2016, utworem "Niebezpieczna kobieta" nagranym do filmu "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" w reżyserii Patryka Vegi, Doda powróciła z reaktywowanym po niemal 10 latach przerwy, zespołem Virgin. W listopadzie ukazał się album "Choni", zawierający nie tylko premierowy materiał grupy, ale również jej największe przeboje. Promowała go klubowa trasa koncertowa, a także następne single, z balladami "Kopiuj-wklej", która zdobyła status złotej płyty oraz "Sens".

W kwietniu 2017 Doda wydała drugą koncertową płytę DVD, "Riotka Tour", podsumowującą jej tytułowe solowe tournée zapisem specjalnego koncertu w ekskluzywnym Hotelu Arłamów w Ustrzykach Dolnych.

Doda to nieustannie jedna z najpopularniejszych osób w Polsce. Stacja CNN umieściła ją na liście najbardziej znanych na świecie Polaków w całej historii kraju (obok Lecha Wałęsy czy Jana Pawła II). Od początku kariery należy do najczęściej wyszukiwanych osób w polskim internecie, a media donoszą o kolejnych sukcesach tej artystki.